Tradycyjny haft Richelieu i jego maszynowy odpowiednik — co warto wiedzieć?
Haftowanie to ponadczasowa forma zdobienia tekstyliów, która coraz rzadziej wykonywana jest wyłącznie ręcznie. Rozwój technologii sprawia, że istnieją obecnie wysoce wyspecjalizowane maszyny hafciarskie, które pozwalają na wykonywanie nie tylko prostych zdobień, ale również skomplikowanych wzorów — jak np. tradycyjny haft Richelieu.
Czym jest tradycyjny haft Richelieu?
Tradycyjny haft Richelieu znajduje dziś zastosowanie w tradycyjnych wnętrzach, zwykle stosowany jest do wykonywania zdobień tzw. tekstyliów stołowych. Jest to specjalny rodzaj haftu, wykonywany w jednym kolorze, o charakterystycznej „budowie”. Tworzy on ażurowy wzór imitujący koronkę, wykonuje się go białymi nićmi z dzierganymi ażurowymi kompozycjami, wypełnionymi słupkami lub pajączkami, umieszczanymi jako łączenia w miejscu usuniętej tkaniny. Obecnie techniką tą można wykonywać zarówno ludowe hafty łowickie, jak i współczesne kompozycje kwiatowe, liście o bardziej dostosowane do potrzeb i oczekiwań współczesnego odbiorcy. W przypadku wykonywania haftu weneckiego ręcznie używa się do wykonania zdobień muliny, którą dzierga się wzory na płótnie lnianym najczęściej w kolorze białym. Gdy prace będą wykonywane maszynowo — nie trzeba się ograniczać do jednego rodzaju materiału roboczego oraz nici. Współczesne urządzenia do haftu pozwalają wykonać wzory na płótnie bawełnianym z zastosowaniem np. nici poliestrowych.
Czy haft Richelieu może być wykonywany maszynowo?
Choć tradycyjne hafty, o których mowa, wykonywane były ręcznie — obecnie maszyny hafciarskie, które mogą być sterowane komputerowo, pozwalają osiągnąć ten sam wysoki efekt zdobnictwa w o wiele krótszym czasie, co ważne nie tylko w dowolnym kształcie, kolorze, ale także na wielu różnych rodzajach tkanin. Zastosowanie nowoczesnej technologii pozwala na realizację zamówień seryjnych, co znacznie zwiększa możliwości zastosowania tej techniki zdobnictwa we współczesnym świecie.