Naszywki haftowane. Cenna ozdoba i nie tylko
Wielu osobom haftowane naszywki kojarzą się przede wszystkim z ozdobami, które można umieścić na plecakach, torbach oraz innych elementach garderoby. Prędzej czy później spotykamy je w formie nazw zespołów muzycznych na kurtkach naszych nastoletnich pociech, albo widzimy logo ulubionej drużyny sportowej naszyte na koszulki, czapki czy szaliki. Naszywki są jednak dużo bardziej wszechobecne i nie są to jedyne ich zastosowania. Gdzie jeszcze można je znaleźć?
Kto i po co używa naszywek?
Jeżeli chodzi o ubiór dziecięcy, który stanowił nasz punkt wyjścia, często spotykamy się z mundurkiem szkolnym, który stanowi dużą część wyprawki – głównie za granicą. W Wielkiej Brytanii na przykład mundurki szkolne z wyhaftowanym logo szkoły są traktowane z dużą powagą, jako elegancki, obowiązkowy ubiór, identyfikujący ucznia z miejscem, w którym się kształci, a logo szkoły występuje najczęściej w formie tarczy herbowej z bardzo dekoracyjnymi labrami i klejnotem, na wzór herbów szlacheckich.
Taki ubiór rzadko widujemy w Polsce; najczęściej spotykany jest w szkołach prywatnych w dużych miastach, gdzie rodzice opłacają czesne, co jest zrozumiałe – porządny, dobrze skrojony mundurek z dobrej jakości materiałów, który estetycznie wygląda i nie wywołuje u dziecka i rodzica poczucia buntu, musi kosztować adekwatne pieniądze. Dlatego też próba wprowadzenia mundurków do szkół w całej Polsce, która miała miejsce kilkanaście lat temu, skończyła się na ujednoliceniu kolorów ubioru i gdzieniegdzie na wykonaniu naszywki z logo szkoły.
Ujednolicenie ubioru i duże, uszczegółowione naszywki najczęściej spotykamy u funkcjonariuszy publicznych, należących do takich organizacji jak Straż Pożarna, Straż Graniczna czy Policja. Naszywki na mundurze reprezentują nazwę oraz herb danej jednostki, pojawiają się też naszywki imienne. Wykonane z dbałością o detale naszywki są niezbędne również w wojsku i harcerstwie; pojawiają się dodatkowo oznaczenia z flagą państwa, któremu służą, a rynek naszywek patriotycznych i symboli państwowych również jest całkiem spory.
Naszywki są również wykonywane dla klubów sportowych jako element, dzięki któremu można rozpoznać reprezentantów danej drużyny. Pozwalają one na identyfikację wewnątrz grupy, a także mogą stanowić powód do dumy ze względu na przynależność do konkretnego zespołu. Z takich ozdób mogą korzystać nie tylko zawodnicy drużyny, ale również jej sympatycy dla zaprezentowania, komu kibicują.
Kolejną grupą, która szczyci się z własnej indywidualnej kultury są kluby motocyklowe, przemierzające cały kraj. Często na kurtkach, torbach i innych skórzanych elementach ubioru tych osób można znaleźć wielkoformatowe naszywki haftowane, reprezentujące ich sposób bycia, na przykład zwierzęta wędrowne albo latające – szczególnie popularne są orły, wilki, sylwetki ptaków z rozłożonymi skrzydłami.
Z haftowanych naszywek korzystają ponadto lokalne organizacje działające na terenie całego kraju, takie jak Ochotnicza Straż Pożarna, PTTK, Związki Strzeleckie, Łowieckie, leśnicy i wiele, wiele innych. Ich reprezentanci również z dumą prezentują swoją przynależność do miejscowej jednostki poprzez emblematy na mundurach czy oficjalnych ubiorach, które noszone są podczas świąt lub wydarzeń organizowanych w kręgu danej społeczności. Właściwie każda firma czy organizacja, która zatrudnia lub stowarzysza wiele osób, może chcieć się identyfikować za pomocą przypinek, emblematów czy właśnie naszywek.
Lokalne schronisko dla zwierząt może je rozdawać wolontariuszom. Klub książki, organizacja turystyczna czy koło gospodyń mogą mieć własne logo. Haft jest bardzo elegancką formą jego przedstawienia.
Czy naszywki przydadzą się w mojej firmie? Czy opłaca mi się je zamówić?
TAK, jeżeli:
- chcę wykonać kilkanaście-kilkadziesiąt sztuk – za projekt naszywki płaci się raz, ale większą kwotę, a wykonanie wielu sztuk to kwestia kilku złotych od sztuki. Wtedy koszt się rozkłada i wykonanie naszywek jest ekonomiczne;
- chcę naszyć emblemat na gotowe ubranie – naszywki wykonuje się na obcym materiale. Jeżeli haft ma być wykonany bezpośrednio na ubraniu, haftuje się wykroje. Nie jesteśmy w stanie zapiąć w tamborek np. mankietu czy kołnierzyka. Naszywki mają to do siebie że można je też odpruć i przeszyć na nowe ubranie – zazwyczaj przetrwają dużo dłużej niż np. ubranie robocze;
- logo/emblemat jest odpowiedniej wielkości – ogromna ilość napisów lub bardzo szczegółowe logo na wielkości kilku cm nie będzie wyglądać dobrze. Naszywka powinna mieć wielkość ok. 6 cm szerokości, aby być przejrzysta.
NIE, jeżeli:
- zależy mi na jednej sztuce lub kilku sztukach – koszt wykonania projektu komputerowego może być czasami bardzo duży, w zależności od stopnia skomplikowania wzoru. Przy kilku lub jednej sztuce naszywki bywa to nieopłacalne;
- logo jest za małe
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć naszywek, które wykonywaliśmy w przeszłości. Dadzą one Państwu większe rozeznanie w możliwościach naszej firmy i specyfice haftu maszynowego, oraz pokażą przejrzyście, jak naszywka może wyglądać na ubraniu czy mundurze.